עין חרוד - 1937
בית חולים בעין חרוד - 1926
fde3141a959411e28a2e22000a1fbc67_7
עין חרוד איחוד - היום
אמא אדמה
עין חרוד בשנות ה 30
333cd176959711e2829522000a1fa769_7
מחנה אוהלים - עין חרוד
ריקור - מבט אלכסוני
העמק הוא חלום
ביצות בעמק
En-Harod-2013_03
עמק חרוד - צילום אסף סלומון
חדר האוכל
ריקור 2006
עמק חרוד - צילום אסף סלומון
6ea08de8302f11e290cd22000a1f90d7_7
En-Harod-2013_012
עין חרוד איחוד מבט מהגבעה
אדמות עין חרוד טרם יישובן
עין חרוד ליד המעיין
En-Harod-2013_01
מעיין חרוד - 1923
מחנה אוהלים - עין חרוד
החברה טובלים - 1924
דוראד
תחנת הכוח הפרטית דוראד מתחילה להפיק חשמל – ליאור גוטמן
בעוד השיחות על הרפורמה בחברת החשמל טרם החלו, התחרות בשוק ייצור החשמל עולה מדרגה: ביום חמישי האחרון הודיע מנכ"ל תחנת הכוח הפרטית דוראד, אלי אסולין, על חיבור התחנה לרשת החשמל. מדובר בתחנת הכוח הפרטית הגדולה השנייה שמחוברת לרשת החשמל הארצית, זאת לאחר שבתחילת יולי החלה OPC, היא תחנת הכוח שבשליטת החברה לישראל (80%), לייצר חשמל לרשת.
תחנת הכוח של דוראד תפיק בתחילה כ-50 מגה וואט, והיא תעלה בכל שבוע את כושר הייצור שלה בהספק דומה, כך שבעוד שבועיים היא כבר תוכל להעלות את ההספק שלה לכ-100 מגה וואט, וכך הלאה. ההספק המקסימאלי שהתחנה תוכל ייצר בשלב זה יכול להגיע עד ל-350 מגה וואט, שהם כ-3% משיא הביקוש לחשמל שנרשם בישראל.
תחנת הכוח של דוראד מוצבת במתחם חברת קצא"א (קו צינור אשקלון אילת) והיא אמורה על פי החוזה הרשמי שלה להפיק כ-800 מגה וואט בדצמבר הקרוב. ההפעלה המוקדמת שלה, שנעשית בהספק חלקי (350 מגה וואט מתוך 800), נולדה לאור לדרישת חברת החשמל שחששה שהביקוש הארצי לחשמל בקיץ 2013 יהיה גבוה מההיצע שלה, ולכן יש צורך בהשלמת החסרים על ידי תחנות כוח פרטיות.
התחנה נמצאת בבעלות קצא"א (37.5%) זורלו הטורקית (25%), אדלטק (18.75%) וא. דורי (18.75%). עלות הקמת התחנה נאמדת ביותר מ-4 מיליארד שקל. תחנת הכוח דוראד הייתה הלקוח הפרטי הראשון של ספקית הגז המצרי הקורסת EMG שם החזיק יוסי מימן כ-21%.
כפי שנחשף ב"כלכליסט", דוראד המירה את חוזה הגז שלה מ-EMG לטובת מאגר "תמר" לאחר סדרת הפיצוצים בצנרת ההולכה המצרית באל עריש שהתרחשו במהלך 2011. הלקוחות העיקריים של דוראד הן חברת המים מקורות, מערכת הביטחון, אסם, ורשתות המלונות ישרוטל ופתאל. לקוחות אלו התנתקו מחברת החשמל וירכשו "חשמל פרטי" בתמורה להנחה של כ-10% בתעריף.
החברה לישראל מוכרת חשמל בחינם?
בתוך כך, ביום חמישי האחרון הודיע יו"ר ועדת חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי שתחנת הכוח שבשליטת החברה לישראל (OPC) מוכרת נכון להיום חשמל בחינם. צרפתי אמר את הדברים במסגרת פאנל משק האנרגיה שהתקיים בוועידת התשתיות 2013. לטענת צרפתי, עובדי החברה מאפשרים לתחנת הכוח שבשליטת החברה לישראל לספק את החשמל ללקוחותיהם אולם הם אינם מאפשרים רישום של צריכת החשמל מהמונים שמותקנים אצל הלקוחות, מה שמקשה על החברה לישראל לדעת כמה כסף לגבות בפועל. מנכ"ל OPC גיורא אלמוגי אישר את דבריו של צרפתי, אולם העריך שמדובר בנושא שייפתר בשבועות הקרובים ולאחר התערבות הנהלת חברת החשמל.
כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", לפני כשבוע הורה צרפתי לעובדי החברה שלא לתת שירות ל-OPC, הוראה שמתקיימת עד היום. לקוחות OPC העיקריים הם מפעלי אינטל שבקריית גת, בזן (בית הזיקוק הצפוני שבשליטת החברה לישראל) ומפעל שניב בדרום.
במסגרת הפאנל התייחס צרפתי לרפורמה המתוכננת בחברת החשמל ואמר ש"זכותה של המדינה ללכת לרפורמה אבל עד היום אני לא מבין אותה. עוד לא ראיתי מחקר אחד שקבע שהתחרות בחשמל טובה למשק ותביא להורדת מחירים לצרכן. יצרני החשמל הפרטיים יעשו את הבוננזה של החיים שלהם ממכירת חשמל והכל על חשבון החברה, שמצבה הפיננסי מוביל אותה לקריסה", סיכם צרפתי.
בחברת החשמל מברכים
בחברת החשמל ברכו על החיבור של דוראד: "במטרה למנוע מצב של רזרבה בעייתית בקיץ, עובדי חברת החשמל עבדו באינטנסיביות במטרה לחבר את דוראד לרשת החשמל בדחיפות. אספקת חשמל אמינה ורזרבה חשמלית תקינה הן מעל לכל מחלוקת. אני מודה לשר, לאנשי דוראד ומעל לכל לעובדי החברה שאיפשרו זאת", אמר יו"ר החברה יפתח רון-טל. מנכ"ל החברה אלי גליקמן הוסיף שחברת החשמל נערכה לכניסת היצרנים הפרטיים וחיבורם לרשת, תוך דגש על מוכנות לקיץ, במטרה לעמוד בצריכה ולספק שירות איכותי ללקוחות.
בהמשך לחשיפת "גלובס": הוקפאה הענקת הרישיון לדוראד

תחנת הכוח הפרטית, שאמורה להיות הגדולה בישראל, הייתה אמורה להיחנך בטקס חגיגי ביום שלישי הקרוב, גורמים במשק החשמל אמרו הערב ל"גלובס" כי מדובר ב"ניצחון גדול לחברת החשמל"
24/04/2014, 19:32 - עמירם ברקת

ברגע האחרון: הענקת רישיון לתחנת הכוח הפרטית דוראד נדחתה עד להודעה חדשה. תחנת הכוח, שאמורה להיות הגדולה בישראל, הייתה אמורה להיחנך בטקס חגיגי ביום שלישי הקרוב, ואולם, יזמי דוראד הודיעו לפני שעה קלה על דחיית האירוע המתוכנן. הסיבה לדחייה היא ככל הנראה הנחיית משרד המשפטים לעכב חתימה על רישיונות יצור חשמל חדשים בשל פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, שהמדינה מתכוונת לערער עליו. גורמים במשק החשמל אמרו הערב ל"גלובס" כי מדובר ב"ניצחון גדול לחברת החשמל".
רשות החשמל החליטה לאשר את בקשת דוראד לרישיון החשמל הקבוע ב-13 לאפריל והעבירה אותה לחתימת שר התשתיות הלאומיות סילבן שלום. ואולם מתברר כי ב-3 לאפריל קיבל בית הדין האזורי לעבודה החלטה הקובעת כי גורמים ממשלתיים צריכים להימנע מכל פעילות העשויה לשנות את המצב במשק החשמל. בעקבות החלטה זו הנחה משרד המשפטים את משרד התשתיות שלא לחתום על הרישיון של דוראד.
במשרד התשתיות הלאומיות הוחלט לפיכך שלא להעביר את הרישיון לחתימת השר עד לקבלת חוות דעתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט. גורמים במשק החשמל אמרו ל"גלובס" כי הבירור אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה חושף את דוראד לנזקים כבדים, העלולים להגיע לעשרות מיליוני שקלים.
נזכיר כי בימים האחרונים חשף "גלובס" תוצאות בדיקה שהראתה כי ביצועיה של תחנת הכוח החדשה יהיו נחותים לעומת תחנות הכוח המקבילות של חברת החשמל. כמו כן נמתחה ביקורת על ההסדר שמעניק לתחנה תשלומים בגין נכונותה לספק גיבוי למערכת בשעות השפל בביקוש לחשמל - לפי בדיקת "גלובס" מדובר בהטבה ששוויה עשוי להגיע ל-100 מיליון שקל לשנה, למשך כ-20 שנה.
מעל מיליארד דולר הושקעו עד כה בהקמת תחנת הכוח דוראד, שתוכל לספק כ-6.5% מיכולת ייצור החשמל של ישראל. הבעלות על התחנה היא בידי חברת קצא"א הממשלתית (37.5%), חברת זורלו הטורקית (25%), קבוצת אדלקום של משפחת אדלסבורג (18.75%), ודורי אנרגיה המוחזקת על-ידי גזית גלוב (11.25%) ואלומיי של שלמה נחמה, רני פרידריך וחמי רפאל.


המדינה מצהירה: תחנת הכוח דוראד תקבל רישיון הפעלה

הנימוק: מדובר בכורח המציאות שעשוי למנוע מחסור במשק החשמל. בעלי דוראד טענו שאי הפעלת התחנה תגרום להם נזק של 100 מיליון שקל בחודש - 

ליאור גוטמן

המדינה מתכננת להעביר לחברת דוראד רישיון הפעלה לתחנה בנימוק שמדובר בכורח המציאות שעשוי למנוע מחסור במשק החשמל. כך עולה בהצהרה שמסרה אתמול (א') פרקליטות המדינה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה.
עוד עולה, שהפעלת התחנה הפרטית, תמנע מצב מסוכן לפיו חברת החשמל אינה מקיימת את חובותיה החוקיות להוליך ולספק חשמל לכל השחקנים במשק.
תחנת הכוח של דוראד באשקלון
תחנת הכוח של דוראד באשקלוןצילום: בני מור

תחנת הכוח הפרטית של דוראד אמורה לספק כ-850 מגה וואט (כ-6.5% מכושר הייצור).בחמישי האחרון חשף כלכליסט שהשקת התחנה תוקפא עד להודעה חדשה ובהוראת משרד המשפטים. הנימוק - בפסק דין אחר שניתן לפני החג, שלא קשור לדוראד ועסק בכלל בסכסוך בין ועד עובדי חברת החשמל להנהלת חברת החשמל, נקבע שאסור לשנות את הסטטוס-קוו במשק. במשרד המשפטים טענו שהפעלת דוראד, שהיא תחנה פרטית, מהווה שינוי של כללי המשק וחשש לביזיון בית המשפט ואסרו על שר האנרגיה סילבן שלום לאשר את הפעלת דוראד.

לאחר שלא קיבלו רישיון הפעלה בעלי דוראד הזהירו את המדינה שאי הפעלת התחנה תגרום להם לנזק של 100 מיליון שקל כל חודש. אתמול (א') כאמור הודיעה הפרקליטות שהמדינה תעניק לדוראד את רישיון הפעלת התחנה המיוחל.


דוראד תקבל תשלום על זמינות מבלי שתרכוש גז מראש - 9.5.14

יצרנית החשמל הפרטית תקבל תשלום מחברת החשמל עבור גיבוי למערכת מבלי שתצטרך לרכוש גז למקרה שתופעל.

יצרנית החשמל הפרטית דוראד תקבל תשלום עבור זמינות לייצר חשמל בשעות הלילה למרות שלא רכשה מראש גז עבור ייצור החשמל - כך אושר על ידי רשות החשמל בראשות אורית פרקש.
 בג"ץ ידון בראשון הקרוב בעתירה שהגישה דוראד בדרישה לחייב את שר התשתיות הלאומיות סילבן שלום לחתום על רישיון ייצור החשמל הקבוע שלה. התחנה, שבהקמתה הושקעו מיליארד דולר, תכננה להתחיל לייצר חשמל באפריל, אך הפעלתה נדחתה בשל עיכובים בחתימת שר התשתיות הלאומיות על הרישיון להפעלתה.
דוראד, שתוכל לייצר כ-7% מיכולת ייצור החשמל של המשק, תמכור את החשמל ללקוחות עסקיים גדולים ובהם משרד הביטחון, מקורות, רשתות בתי המלון ישרוטל ואפריקה ישראל. בנוסף לעסקאות מכירת החשמל ללקוחות העסקיים תקבל דוראד מהמדינה תשלום קבוע עבור זמינות משתנה, כלומר הסכמתה להיות מופעלת בשעות בלילה אם ייווצר מחסור בחשמל.
תמורת הסכמתה תקבל דוראד תשלום מחברת החשמל בגובה 7 אגורות לכל קוט"ש או כ-60 אלף שקל לשעה - אם לא תופעל בפועל. אם התחנה אכן תופעל התשלום יהיה גבוה פי כמה. התשלום לדוראד אמור להיות מוחזר לחברת החשמל באמצעות חשבונות החשמל שמשלמים צרכני חברת החשמל.
ואולם מתברר כי דוראד לא הבטיחה לעצמה מראש את כמות הגז הדרושה להפעלת התחנה במידה ותידרש לכך. בהסכם שחתמה דוראד עם יזמי מאגר תמר התחייבה דוראד לרכוש כמות שתספיק לה לצורך ייצור החשמל עבור לקוחותיה הפרטיים.
 רכישות כמות הגז הנוספת הדרושה להפעלה לצורכי המדינה הייתה מאלצת את דוראד לשלם תוספת של מאות מיליוני שקלים משום שבהסכמי הגז מקובל לקבוע כמות גז מינמלית (Take or Pay) שעליה מתחייב הלקוח לשלם לספק מחיר מלא, גם אם לא ישתמש בסופו של דבר בגז. שיעור ה-ToP המקובל בהסכמי הגז של תמר עומד על 80%, כך שמדובר בהוצאה של עד 60 מיליון שקל לשנה.
על מנת שתוכל ליהנות מהכנסות הזמינות המשתנה מצד אחד, מבלי שתצטרך לשלם עבור גז שלא תשתמש בו מצד שני, נוצר הסדר שיאפשר לדוראד להשתמש בגז שנותר בשעות הלילה בצנרת הארצית - אם תידרש להיות מופעלת על ידי המדינה. הגז המאוחסן בצנרת (Line-pack) השייכת לחברת נתיבי הגז הממשלתית נועד לשמש גיבוי למשק למקרה של תקלה במערכת הפקת הגז מהמאגרים ומשום כך השימוש בו ע"י דוראד מקטין את יתירות מערכת אספקת הגז והחשמל למשק. מדוראד נמסר בתגובה כי "זאת דוגמה נוספת להתנכלות חברת החשמל וועד העובדים ליצרנות הפרטית ולתחרות. דוראד לא תתייחס להשמצות אלא תתמקד בייצור חשמל זול, אמין ואיכותי לצרכנים".

החל מראשון הקרוב: דוראד תגזול כ-6% מהכנסות חברת החשמל

שר האנרגיה שלום חתם על רישיון הפעלת התחנה. לאחר שתתחבר לרשת החשמל הארצית היא תהפוך לתחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל

ליאור גוטמן

12.05.14, 23:02


תחנת הכוח הפרטית של דוראד צפויה להתחבר ביום ראשון הקרוב לרשת החשמל הארצית, מה שיהפוך אותה לתחנת הכוח הפרטית הכי גדולה בישראל. כך על פי ההערכות בחברת החשמל. החיבור יעשה לאחר שהבוקר (ב') חתם שר האנרגיה סילבן שלום על רישיון ההפעלה שלה, ובכך הביא לסיומה את סאגת הפעלת התחנה שנתקעה פעם אחר פעם במסדרונות משרדי המשפטים, האנרגיה ובית הדין האזורי לעבודה בחיפה.

  

דוראד אמורה להפיק כ-850 מגה וואט, שהם כ-6.5% מכושר הייצור. עלות הקמת התחנה הגיעה לכ-4.5 מיליארד שקל כאשר 80% מהעלות מגיעה ממימון בנקים ומוסדיים. בין לקוחותיה, שהתנתקו מחברת החשמל בתמורה לתעריף חשמל מוזל בשיעור שנע על פי ההערכות בין 7% ל-10% מהתעריף הרשמי, ניתן לציין את: משרד הביטחון, מקורות, רשת מלונות פתאל, שטראוס, אוסם והבנקים פועלים ולאומי. מנכ"ל החברה הוא אלי אסולין.

 

דוראד תוכננה לפעול בסוף אפריל אולם בהוראת משרד המשפטים לא הוענק לה אישור הפעלה. הסיבה: חשש לביזיון בית הדין לעבודה, שקבע טרם פסח שאסור לבצע שינויים במשק החשמל.

 

שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, סיכם היום את המהלך ואמר ש"הענקת רישיונות ייצור ואספקה לתחנת הכוח דוראד לייצור חשמל בגז טבעי, הינו שלב חשוב לקידום התחרות במשק החשמל בישראל. למרות הקשיים והמהמורות בדרך, אני שמח שהצלחנו להוציא לפועל את מתן הרישיונות".

 

חברת החשמל תקנה גז ברבע מיליארד שקל

 

עבור חברת החשמל הפעלתה של דוראד אינה בשורה מעודדת. חברת החשמל סיימה את 2013 בהפסד של 936 מיליון שקל וצבר התחייבויות של יותר מ-71 מיליארד שקל. כניסה של תחנת כוח כה גדולה תביא למצב בו קרוב ל-12% ממשק החשמל כבר יצא מידיה בפועל. כזכור, ביולי 2013 החלה לעבוד תחנת הכוח של החברה לישראל ותאגיד ואוליה ש"גזלה" מחברת החשמל כ-4% מכושר הייצור הארצי. מאז נוספו מתקנים סולארים שונים ש"גזלו" מחברת החשמל ביקוש מקומי נוסף, אולם כניסתה של דוראד תעמיד את חברת החשמל בפני מציאות חדשה.

  

למרות הצרות הפיננסיות שלה, חברת החשמל ממשיכה להוציא כספים על עלויות תפעול שוטפות. בסופ"ש האחרון פרסמה החברה מכרז ענק לרכישת גז נוזלי (LNG) בעלות של כרבע מיליארד שקל. מדובר ברכישת מטען גז שיגיע מאירופה עד אמצע יוני 2014 ויאוכסן באוניה ייעודית שנשכרה ב 2012 על ידי חברת החשמל ושממוקמת כ-10 ק"מ מערבית לחדרה. מטען הגז משמש כגיבוי לכשל אפשרי של מערכת ההולכה ממאגר הגז "תמר".

 

במקביל, חברת החשמל מנהלת בשבוע האחרון הליך התמחרות מול 10 הבנקים הבכירים בישראל בבקשה לקבל קו אשראי של עד מיליארד שקל לצרכים שוטפים. רק לפני כשבוע השלימה החברה גיוס חוב של כ-900 מיליון שקל וקו האשראי החדש נועד לשמש אותה למקרי חירום נקודתיים.