Rapoo- It solutions & Corporate template

04-6486981

צור קשר

Mazkirut@en-harod.co.il

שלח דוא"ל

אתר הנצחה לתושבי הישוב .
יהי זיכרם ברוך...

דף הנצחה לגינזבורג חיה ז"ל
(11/04/1914 - 03/01/2007)     (  -  )

חיה גינזבורג - 1914 - 2007

חיה גינזבורג לבית באומגרד נולדה ב 1914, ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה בוורשה שבפולין, בתם הצעירה של ישראל ויהודית, אחות למשה ומרים.

האב ישראל היה פעיל בחוגי המחתרת הפולנית של 1905, והרעיון הציוני, סוציאליסטי כבש את לבו. דבר שהשפיע על בני ביתו, הילדים משה, מרים וחיהל'ה. הוא דאג לחינוך לאומי ועברי של ילדיו, תמך ברצונם לצאת להכשרה חלוצית ולעליה.

ראה חשיבות רבה בלימוד שפת האידיש והעברית כאחד. חיהל'ה למדה בבי"ס עממי יהודי ואח"כ בבי"ס תיכון מקצועי מעורב עם ילדי הגויים.

הבית היה מבוסס כלכלית, האב כנגר אמן, הקים , נגריה מכאנית - מפעל גדול לרהיטים שזכה לייצוג בתערוכה הכלל רוסית בפטרבורג. את השילוב בין היותו איש עסקים וסוציאליסט מצא על ידי הקמת סקצית הנגרים בפולין וניהולה וכן על ידי הקמת בנק קואופרטיבי של בעלי מלאכה ואף עמד בראשו.

והאב ישראל נאה דורש ונאה מקיים ב- 1932 עלה ארצה. מעמדו אפשר לו לקבל סרטיפיקטים לבני משפחתו לאשתו יהודית ולבנו משה. בנותיו חיה ומרים נשארו בפולין אצל הדודה, שלא היו לה ילדים וטיפלה בהם במסירות ואהבה כילדיה.

למרות ביסוסו הכלכלי בתל אביב וכדי להגשים עוד יותר את הרעיון החלוצי, פנה ב -1934 לעין חרוד להתקבל כחבר. הוא הביא עימו את המיכון המתאים שברשותו והקים את הנגרייה של הקיבוץ.

אחיה של חיה, משה, נירצח עם חמשת חבריו בידי פורעים ערבים, כאשר היו בדרכם לעבודה. על שמם הוקם הקיבוץ "מעלה החמישה".

לאחות מרים היה סרטיפיקאט לעלות לארץ בזכות השתייכותה לתנועת גורדוניה.

בעקבות רצח הבן הצליח ישראל באומגרד לקבל סרטיפיקט גם עבור ביתו הצעירה חייל'ה ולהביא את שתי בנותיו אליו לעין חרוד ב- 1938, "ממש ברגע האחרון" טרם פרוץ מלחמת העולם השנייה .

אחותה מרים שחשקה נפשה בלימוד השפה האנגלית הביאה את אברהם גינזבורג, שהיה חבר תל יוסף, לבית משפחת באומגרד, ושם הכירו חיהל'ה ואברהם והקימו את ביתם בעין חרוד.

חיהל'ה מספרת בגאווה כי הייתה ראשונה שזכתה לחתונה מפוארת עם נוכחות מרשימה של "פרנסי הקיבוץ המכובדים": טבנקין, ציזלינג ולביא.

חיהל'ה למרות שגדלה בבית פעיל מעורב מאד בענייני ציבור לא הייתה פעילה בנושאים חברתיים ואת מרצה השקיעה בעבודה . תחילה במטבח, חדר האוכל ואחר כך מספר שנים במערכת החינוך, בתי הילדים ועם יציאתה לפנסיה כתופרת במחסן הבגדים .

חיהל'ה בנתה תא המשפחתי חם לה לבעלה ולילדיה אסנת, זיוה וישראל.

אשת בית נעימה, בלבוסטה שמאד מקפידה על אסתטיקה, בעלת תבונת כפיים שמוצאת עיסוקה בתפירה להנאת כל ילדי הקיבוץ.

חיהל'ה זכתה ליהנות ממשפחה ענפה, ילדים, נכדים ונינים.

תהא נשמתה צרורה בצרור החיים

 
 

סבתא חיה

רק לפני כשנתיים חגגנו לך את יום הולדתך ה-90. בכל השנים הרבות שהכרנוך תמיד הרשמת את כולנו בצלילות דעתך, בחיוך האוהב ובנתינה האינסופית שלך. קראנו לך סבתא מאז נולד מושיק, נכדך הבכור, אשר איננו עמנו היום וכואב את לכתך מעבר לים. תמיד ידענו שאם מפקידים בידיך נכדים, הם ישובו עם משקל עודף.

תמיד הייתה נאמנה לעבודתה, וכאשר התארחנו, עם שחר, הייתה נעלמת הולכת למתפרה שלא תאבד חלילה שעת עבודה.

היא הייתה סבתא אהובה, אין פלא שהנכדים, מושיק, אפרת, הדס, נורית ואור, ואח"כ הנכדים, עמרי, יואב ורעי היו כרוכים כל כך אחריה. כי היא הייתה סבתא מפנקת ללא קץ.

ב-1992, הגיעה חיה עם אסנת לביקור בפולין ובצ'כיה. כבר הייתה אז בגיל מתקדם, אך היא הפתיעה אותנו בכושר שלה לעלות בכל העליות להגיע לכל מקום, מגלה עניין ומסבירה את אשר אנו רואים.

הגענו עימה לעיר שבה חיה משפחת באוגרט לפני העלייה ארצה, העיירה ולוצלאבק. היא זכרה את שמות הרחובות המרכזיים, מצאנו עימה את הנגרייה של אביה ישראל את גדת הנהר ואת רחוב ה-3 במאי.

רק דבר אחד העכיר את רוחה, לא היה זכר לבית הקברות של הקהילה היהודית ולא יכלה למצוא את קברות יקיריה.

השנים האחרונות בהם עברה לבית ההורים, הקלו עליה. מאוד רווח לכולנו כאשר ידענו באיזו מסירות טיפלו בה ודאגו לרווחתה ויבואו כולם על התודה ועל הברכה.

לקראת סוף הדרך, כאשר איכות חייה ירדה היא ביקשה את נפשה למות ואמרה זאת בקול לא אחת.

בביקור האחרון שלנו, רחוצה, סרוקה ונינוחה, שכבה לה, כמלאך ישן. לא ניכרו עליה סבל או ייסורים ולכן נתנחם בכך שהלכה מעימנו בנועם ונוחם ולא הכבידה על איש לא בחייה ולא במותה.

יקרת לנו סבתא חיה, לכתך לשלום, זיכרונך ננצור בחום.
המשפחה
 

הוסף< חזרה לאתר הנצחה
en-harod abc
ab מערכת הצבעות דיגיטליות הצבעה דיגיטלית אתר לקיבוץ קריאות שירות קריאות שירות